MHP'DEN 5 AYRI KANUN TEKLİFİ

2010-04-24 12:06:00


 

MHP'den 5 ayrı kanun teklifi
2010-04-23 13:37:28
MHP'li milletvekilleri, esnaf, çiftçi ve çalışanlar ile vergi ve prim alacaklarının tahsilatına yönelik olarak 5 yasa teklifi hazırladı. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, beraberinde Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı ve Hatay Milletvekili İzzettin Yılmaz ile düzenlediği basın toplantısında, hazırlanan yasa teklifleri hakkında bilgi verdi.
 

Türkiye'nin bir kavganın içinden geçtiğini, TBMM'nin de bundan nasibini aldığını belirten Şandır, ancak ülkenin gerçek gündemini tartışmak zorunda olduklarını söyledi. AK Parti'nin ülkenin gerçek gündemini tartışmak ve sorunlara çözüm üretmek yerine, "sanal gündemlerle kavga yaratmakta ısrarlı olduğunu" ileri süren Şandır, millete ve ülkeye duydukları sorumluluğun gereği olarak çeşitli kesimlerin sorunlarına çare bulunması amacıyla 5 ayrı yasa teklifi hazırlandığını ifade etti. 

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, hazırlanan tekliflerle ilgili bilgi verdi. Akçay, tekliflerin 100 milyar liralık kaynak akışı sağlayacağını söyledi. 

Esnaf ve Çalışanların Vergi Yükünün Hafifletilmesi ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, ücretliler ile esnaf odalarına kayıtlı gerçek usule tabi mükelleflerin gelirlerinden hesaplanan vergi oranlarında indirim yapılmasını öngörüyor.
 
Teklifte, birinci dilimde 5 puan, ikinci dilimde 2 puan indirim yapılması, basit usule tabi esnaf ve sanatkardan gelir vergisi alınmaması, ayrıca gerekli şartları taşıyan esnaf ve sanatkarın gerçek usulden basit usule geçmesine imkan tanınıyor. Teklif, esnaf ve sanatkarın işlerine devam etmeleri veya yeni iş yeri açmaları halinde emekli aylıklarından kesilen sosyal güvenlik prim oranının yüzde 1'e düşürülmesini de içeriyor. 

İkinci teklif, Esnafın Ziraat Bankasına ve Esnaf Kefalet Kooperatiflerine, Çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine Olan Kredi Borçlarının Yeniden Yapılandırılmasını öngörüyor. Teklifle; esnafın Ziraat Bankası ve Esnaf Kefalet Kooperatiflerine, çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarına ilişkin faiz ve gecikme zammının yarısı silinerek anapara ile faiz ve gecikme cezası borçlarının yarısından müteşekkil toplam borcunun 24 ayda ve 3'er aylık eşit taksitlerle ödenmek üzere taksitlendirilmesini, ayrıca son 2 yıldır kredi borçlarının faizleri ve gecikme cezasıyla birlikte ödemiş olan esnaf ve çiftçilere, ödedikleri faiz ve gecikme cezalarının yüzde 35'inin iadesini içeriyor. 

Tarımsal Sulama ve Köy İçme Suyu Abonelerinin Elektrik Borçlarının Yapılandırılması Hakkında Yasa Teklifi, tarımsal sulama ve köy içme suyu abonelerinin kullandıkları elektrik bedeline ilişkin borçlarının faiz veya gecikme zammından vazgeçilerek yılda 2 taksit ve en geç 3 yılda tamamlanacak şekilde taksitlendirilmesini öngörüyor. 

Vergi Alacaklarının Tahsilatının Hızlandırılması Hakkında Kanun Teklifi, vergi asıllarına Tüketici Fiyat Endeksi aylık değişim oranı uygulanmak suretiyle vergi borçlarının 48 aya kadar taksitlendirilerek yeniden yapılandırılmasına imkan tanıyor. 

Sigorta Prim Alacaklarının Tahsilatının Hızlandırılması Hakkında Kanun Teklifi ise prim asıllarına Tüketici Fiyat Endeksi aylık değişim oranı uygulanmak suretiyle prim borçlarının 48 aya kadar taksitlendirilerek yeniden yapılandırılmasını içeriyor.


 

0
0
0
Yorum Yaz